Zalany laptop – co robić?

Zalałeś laptopa? Doradzamy co zrobić.

Powszechnie wiadomo, że picie przy laptopie jest czynnością niebezpieczną… i to nie tylko w przypadku z natury nieostrożnych dzieci. W rzeczywistości jednak większość z nas ma przekonanie, że mnie wylanie ulubionego napoju na laptopa na pewno się nie przydarzy. W praktyce wygląda to już trochę inaczej… i my – pracownicy wieloletniego serwisu komputerowego wiemy o tym najlepiej.

Szybkie kroki po katastrofie

Wiemy także o kilku typowych błędach, jakie popełniają spanikowani właściciele komputerów zaraz po zalaniu, zanim jeszcze ich sprzęt trafi do nas. Błędy te, o których zresztą będzie poniżej, mają często bardzo duży wpływ na to czy dany laptop w ogóle da się jeszcze uratować. Bo niestety jeśli wasz laptop uległ zalaniu – musicie pogodzić się z myślą, że może być nie najlepiej.

Pora jednak przejść wreszcie do konkretów. Oto kilka podstawowych rad, co zrobić, jeśli wasz laptop uległ zalaniu.

   1. Wyłącz zasilanie i to natychmiast! Nie zamykaj jednak systemu, tylko zrób to w najprostszy z możliwych sposobów – przytrzymując dłużej przycisk zasilania.
   2. Wyjmij kabel zasilacza i wyciągnij baterię.
   3. Wysusz – poprzez odwrócenie sprzętu do góry nogami, tak aby resztki cieczy pozostające w środku mogły wypłynąć. Dokładnie osusz powierzchnię laptopa za pomocą ręczników papierowych. Jednak w żadnym wypadku nie używaj do tego suszarki do włosów!
   4. Określ, co się wylało. Jeśli wszystkie powyższe czynności wykonałeś prawidłowo, teraz dużo zależy od tego, co się wylało na twojego laptopa. W najlepszej sytuacji jest ten sprzęt, który potraktowałeś wodą, lub powiedzmy herbatą. Najgorzej będzie miał się komputer zalany wysoko słodzonym napojem (np. coca-colą), czy alkoholem.
  1.  

  Nie jesteś ekspertem? Oto, co możesz zrobić

  Jeśli nie jesteś specem od komputerów to w zasadzie wszystko, co możesz, a raczej powinieneś zrobić sam przy zalanym laptopie. Następne kroki polegają już na rozebraniu go na części i gruntownym wyczyszczeniu. Dla kogoś, kto nie ma wiedzy i doświadczenia w tej materii, nie będzie to jednak ani proste, ani tym bardziej bezpieczne dla sprzętu. Pozostaje zatem udać się do zaprzyjaźnionego serwisu komputerowego. Zespół CHIP Computers zaprasza do siebie w celu uzyskania fachowej pomocy.