Kopia zapasowa danych – czy to naprawdę potrzebne?

Wyobraź sobie taką sytuację. Jak co dzień rano uruchamiasz swój komputer, aby czym prędzej zabrać się do pracy. Dzisiaj czas szczególnie nagli, bo do oddania masz bardzo ważny projekt, albo właśnie mija termin wysłania promotorowi pracy magisterskiej. A tutaj niespodzianka – twój komputer odmawia współpracy. Dysk przestał działać, a zapisane na nim dane przestały istnieć. W pierwszej chwili zapewne ogarnia cię niedowierzanie, później jest jednak tylko gorzej…

Tymczasem sytuacja taka wcale nie powinna zaskakiwać. Realnie każdy kto nie robi kopii zapasowych swoich danych, musi liczyć się z tym, że prędzej czy później może je utracić. I to nie tylko przez fakt awarii komputera, ale także chociażby w wyniku jego skradzenia, zatopienia w wodzie czy wielu innych sytuacji losowych, które trudno jest przewidzieć, a tym samym trudno im zapobiec.

Wybór odpowiedniej metody

Istnieje kilka sposobów na zabezpieczenie twoich danych. Jednym z popularniejszych jest wykonanie kopii zapasowych plików i zapisanie ich na innym nośniku np. dysku zewnętrznym lub płycie DVD. Jeśli zaś interesują cię aktualne komputerowe trendy możesz pokusić się o przetrzymywanie twoich danych w tzw. chmurze.

Spośród wymienionych najbardziej jednak polecamy wykonywanie kopii na dyskach zewnętrznych. Metoda ta jest stosunkowo tania – przeciętny dysk o pojemności 2000 GB kosztuje ok. 300 zł i długoterminowa – pozwala na wieloletnie przechowywanie danych bez obawy o ich utratę. Przy tym trzeba dodać, że przechowywanie danych w tzw. chmurze pociąga za sobą systematyczne wydatki związane z płaceniem abonamentu za jej użytkowanie, natomiast płyty DVD chociaż bardzo tanie, realnie mieszczą bardzo niewielką ilość danych, a dodatkowo są nietrwałe.

Jeśli więc do tej pory nie zrobiłeś kopii zapasowej twoich danych zapraszamy do CHIP Computers po fachową poradę i dobór odpowiedniego dla Ciebie sposobu magazynowania danych.