Czyszczenie laptopa – czy warto?

Czyszczenie laptopa – konieczność czy dziwactwo

Na wstępie chcielibyśmy wyjaśnić, że tytułowe czyszczenie laptopa nie dotyczy czyszczenia jego obudowy, ale tego, co znajduje się pod nią.

Podstawowe wyjaśnienie

I chociaż dla totalnego komputerowego laika może się to wydawać czynnością niepotrzebną, bo obudowa zazwyczaj sprawia wrażenie solidnej i szczelnej, to dla osoby, która ma jakiekolwiek pojęcie o sposobie pracy laptopa czy komputera stacjonarnego – staje się to koniecznością. 

Kurz – cichy zabójca sprzętu

Najczęstszym sublokatorem wnętrza laptopów jest kurz. A cały sekret skąd on się tam bierze – w niejednokrotnie zaskakująco dużych ilościach – tkwi w tym, że laptop zasysa powietrze z otoczenia w celu chłodzenia nagrzewających się części (procesora, chipsetu, karty graficznej). Po pewnym czasie – najczęściej już po roku – komputer ma już w sobie tyle kurzu, że chłodzenie wyżej wymienionych podzespołów staje się bardzo utrudnione, przez co nasz sprzęt najzwyczajniej się przegrzewa. Zauważyć to można przede wszystkim po tym, że w czasie pracy lub zabawy 😉 na naszym laptopie wentylatory włączają się częściej i na wyższych obrotach, przez co nasz sprzęt staje się głośniejszy.

Samodzielne czyszczenie – jak się za to zabrać?

Pozostaje więc pytanie jak poradzić sobie z tego rodzaju problemem. Jeśli macie podstawową wiedzę na temat budowy komputera i żyłkę majsterkowicza, to możecie się pokusić o samodzielne wyczyszczenie waszego sprzętu. Trzeba go jednak przed tym odłączyć od zasilania, wyjąć baterię i odpowiednio do danego modelu zdemontować obudowę. Następnie za pomocą pędzelków delikatnie usunąć kurz z wnętrza. Jeśli ktoś lubi bardziej „zaawansowane technologie” może użyć do tego sprzężonego powietrza, jednak ostrzegamy, że dla laików i ich komputerów może się to skończyć nie najlepiej.

Profesjonalna pomoc – bezpieczne rozwiązanie

Jeśli jednak nie masz nawet podstawowej komputerowej wiedzy, a przy tym nie stać Cię na wzięcie odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia, zanieś swój laptop do serwisu. U nas taka usługa daje gwarancję bezbłędnego wykonania, pozwalając się cieszyć cichą i wydajną pracą Twojego laptopa. Zaznaczyć przy tym należy, że nie tylko usuwamy kurz, ale także za wymieniamy pastę termoprzewodzącą i w razie konieczności termopady.

Typowe przypadki zabrudzeń z jakimi spotykamy się podczas czyszczenia laptopów i komputerów: